Ashwagandha, znana również jako indyjski żeń-szeń, jest popularnym składnikiem suplementów diety ze względu na swoje właściwości adaptogenne. Adaptogeny są ziołami lub substancjami, które pomagają organizmowi dostosować się do stresu i poprawiają jego zdolność do radzenia sobie z wyzwaniami. Ashwagandha jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych roślin adaptogennych.

Jednym z najważniejszych zastosowań ashwagandhy jest jej potencjalne działanie regeneracyjne po treningu sportowym. Badania wykazały, że suplementacja ashwagandhą może pomóc w redukcji stanu zapalnego i uszkodzeń mięśniowych wywołanych intensywnym treningiem. Dodatkowo, ashwagandha może zwiększyć poziom hormonów anabolicznych, takich jak testosteron i IGF-1, co może przyspieszyć proces regeneracji mięśni i pomóc w budowaniu masy mięśniowej.

 

Jeżeli szukasz wysokiej klasy preparatu z Ashwagandhą, koniecznie sięgnij po HUMAN CODE Ashwagadha Strong!

Ashwagandha może być szczególnie przydatna dla osób trenujących siłowo, wytrzymałościowo oraz sporty walki. W przypadku osób trenujących siłowo, ashwagandha może pomóc w zwiększeniu masy mięśniowej i siły. W przypadku sportowców wytrzymałościowych, ashwagandha może poprawić wydolność tlenową i zmniejszyć poziom zmęczenia. Dla osób uprawiających sporty walki, ashwagandha może pomóc w zwiększeniu siły i szybkości, a także poprawić reakcję na stres i zmęczenie.

Innym znanym zastosowaniem ashwagandhy jest poprawa libido. Badania wykazały, że ashwagandha może zwiększyć poziom testosteronu u mężczyzn, co może prowadzić do poprawy libido i jakości spermy. U kobiet, ashwagandha może pomóc w zmniejszeniu objawów menopauzy i poprawie zdrowia seksualnego.

Zalecana dzienna dawka ashwagandhy może się różnić w zależności od celu suplementacji i indywidualnych potrzeb. Jednak zazwyczaj dawka wynosi od 300 do 600 mg dziennie. Przed rozpoczęciem suplementacji ashwagandhą, warto skonsultować się z lekarzem, specjalistą od żywienia, czy chociażby trenerem personalnym lub sprzedawcą w sklepie z suplami – zwłaszcza jeśli osoba przyjmuje jakieś leki lub ma jakieś choroby.

 

 

foto-michal-surdyk

Autor: Michał Surdyk
Magister farmacji, specjalista dietetyk.
Prywatnie ojciec 2 letniej córki, miłośnik 
cross-fitu i żeglarstwa.

ocena-piec-gwiazdek

Left Menu Icon