Magiczne ALC
ALC, czyli acetyl-L-karnityna jest pochodną L-karnityny, która jest związkiem znanym z tego, że pomaga w transportowaniu tłuszczów do mitochondriów, gdzie są one spalane jako źródło energii. Acetyl-L-karnityna jest szybciej wchłaniana i bardziej biodostępna niż L-karnityna, co oznacza, że może ona być bardziej skuteczna w dostarczaniu kwasów tłuszczowych do mitochondriów.
Jednak funkcje ALC są zupełnie inne niż „zwykłej” L-karnityny. Acetyl-L-karnityna jest bowiem często stosowana jako suplement diety w celu poprawy funkcjonowania mózgu, w tym poprawy pamięci i koncentracji. Jest to podyktowane faktem, że acetyl-L-karnityna jest prekursorem acetylocholiny, która jest ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za funkcje poznawcze i pamięć.
Badania naukowe wskazują, że suplementacja acetyl-L-karnityny może pomagać w poprawie funkcji poznawczych u osób z deficytem acetylocholiny, takich jak osoby z chorobą Alzheimera. Niektóre badania sugerują również, że suplementacja acetyl-L-karnityny może pomagać w poprawie funkcji seksualnych i zwiększeniu wytrzymałości fizycznej.
Podobnie jak L-karnityna, acetyl-L-karnityna jest uważana za bezpieczną i skuteczną formę suplementacji diety, choć niektóre osoby mogą doświadczać niepożądanych skutków ubocznych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia i nudności. Dlatego też, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji acetyl-L-karnityny, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub przyjmujesz inne leki.
Warto pamiętać, że suplementacja acetyl-L-karnityny powinna być stosowana jako uzupełnienie zdrowej diety a nie jako remedium na bóle głowy czy problemy z koncentracją. ALC może pomóc, jednak nie zastąpi holistycznego podejścia do zdrowia, do czego jako HUMAN CODE zachęcamy!
Autor: Przemysław Kuruc
Absolwent WNOZ na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
Dwukrotny uczestnik zawodów IFBB,
na co dzień trener personalny i trener Indoor Cycling.