Zarówno dla kulturystów, jak i osób dążących do pozbycia się nadmiaru wody z organizmu, kontrola retencji płynów może być kluczowym elementem w osiągnięciu celów fitnessowych. Woda może prowadzić do wrażenia nadmiernej wagi i maskowania mięśni, co utrudnia osiągnięcie pożądanego wyglądu. Dlatego ważne jest zrozumienie skutecznych strategii, które pomogą w zrzuceniu wody z organizmu w sposób bezpieczny i skuteczny. Dotyczy to nie tylko występów kulturystycznych, przed którymi zrzuca się wodę aby mieć ciało „na żyłkę”. Często chcemy się pozbyć wody przed sesją zdjęciową, przed chrzcinami, komunią (!), a nawet przed niektórymi zawodami sportowymi wymagającymi trzymania masy (np. boks). Jak to się robi?

1. Dieta

  1. Ograniczenie spożycia soli: Sód jest jednym z głównych czynników, które przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie. Ograniczenie spożycia sodu poprzez unikanie przetworzonych produktów spożywczych i solenia potraw może pomóc w zmniejszeniu retencji wody.
  2. Zwiększenie spożycia potasu: Potas jest minerałem, który pomaga regulować równowagę płynów w organizmie. Spożywanie pokarmów bogatych w potas, takich jak banany, awokado, szpinak czy bataty, może przyczynić się do wydalania nadmiaru wody.
  3. Regularne spożywanie białka: Białko może pomóc w utrzymaniu pełności mięśniowej i zmniejszeniu retencji wody poprzez zatrzymywanie jej w komórkach mięśniowych.
  4. Do tego zestawu niektórzy dołączają także wapń, działający synergicznie s potasem oraz mający działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

2. Picie

  1. Duża ilość wody: Paradoksalnie, picie większych ilości wody może pomóc w regulacji retencji wody poprzez stymulowanie procesów wydalania. Wypijanie odpowiedniej ilości wody każdego dnia może zapobiec organizmowi zatrzymywania płynów.
  2. Herbaty ziołowe: Niektóre zioła, takie jak pokrzywa, mniszek lekarski czy skrzyp polny, są naturalnymi diuretykami i mogą pomóc w zrzuceniu nadmiaru wody z organizmu.
  3. Unikanie alkoholu: Alkohol odwadnia organizm, co powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Panuje tu zasada – im bardziej objętościowy alkohol, tym gorzej. Dlatego najgorsze w kolejności są: piwo – wino – brandy – a dopiero na końcu wódki. 1 piwo potrafi wyrządzić o wiele więcej szkód niż spora ilość wódki.

3. Diuretyki

Sięgnięcie po diuretyki spowoduje wydalenie nadmiaru wody z organizmu. Możemy użyć potasu, wapnia, naturalnych herbat, oraz czarnej kawy. Niektóre produkty spożywcze, takie jak arbuz, ogórek czy cytryna, także mają właściwości diuretyczne i mogą pomóc w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Z kolei Suplementy Diuretyczne dostępne na rynku mogą być skuteczne w krótkotrwałym zrzucaniu wody. Jednak ich stosowanie powinno być monitorowane i konsultowane z lekarzem, ponieważ nadmierne wydalanie płynów może prowadzić do odwodnienia i utraty elektrolitów.

4. Sauna

Sauna może być skutecznym narzędziem do zrzucania wody z organizmu poprzez stymulowanie procesu pocenia się. Regularne korzystanie z sauny może pomóc w eliminacji nadmiaru wody przez skórę. Jednak należy pamiętać, że utrata wagi spowodowana przez saunę jest tymczasowa i należy zadbać o nawodnienie organizmu po każdej sesji sauny.

5. Aeroby

Ostre ćwiczenia aerobowe, głównie skakanka, rowerek stacjonarny, bieganie powoduje dobrze upocenie i zrzucenie wody

6. Wpływ stroju

Wszelkie sauna-dresy, pasy neoprenowe okazują się nieocenione przy zrzucaniu wody w połączeniu z aerobami. Ale nie tylko: Nawet zwykła czapka jest pomocna, gdyż człowiek 60% ciepła wydziela przez głowę.

Podsumowanie

Zrzucanie nadmiaru wody z organizmu może być kluczowym elementem strategii fitnessowych dla kulturystów oraz osób dążących do osiągnięcia lepszego wyglądu ciała. Poprzez odpowiednią dietę, picie odpowiednich płynów, stosowanie naturalnych diuretyków oraz wykorzystanie sauny można skutecznie kontrolować retencję płynów i osiągnąć pożądane efekty. Jednak ważne jest pamiętanie o równowadze i bezpieczeństwie, unikając nadmiernego odwodnienia i utraty elektrolitów.

 

 

foto-michal-surdyk

Autor: Michał Surdyk
Magister farmacji, specjalista dietetyk.
Prywatnie ojciec 2 letniej córki, miłośnik 
cross-fitu i żeglarstwa.

ocena-piec-gwiazdek

Left Menu Icon